12 Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Sayfa 64 Cevapları

12 Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Sayfa 64 Cevapları

Paşa yayıncılık 12 sınıf dil ve anlatım ders kitabı sayfa 64 sorularını sizler için çözdük. Sayfa 64 cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sayfa 64

Ç)Romanın özet olarak anlatımında olaylar neden-sonuç ilişkileriyle birlikte açıklanır. Olay örgüsü ise romanı oluşturan ana kesitlerin belirlenip sıralanmasıdır.

d)Romandan alınan ve iki başlık altında verilen bu metin kendi içinde bir bütün oluşturmaktadır.

“Küçük Bir Münakaşa” bölümü gencin hastaneye kaldırılmadan önceki durumu ve çevresindeki insanlarla ilişkisini ortaya koymaktadır.

1.Olay örgüsünün oluşmasında rol oynayan kişiler:

Yazar, Nüzhet, Paşa, Yengesi, Nurefşan, Doktor Ragıp, Doktor Mithat, Operatör

2-a)Olay örgüsünün parçalarını birleştiren ortak duygu ölüm korkusudur.

b)Romanı oluşturan olay örgüsünün ortak paydası ölümdür.

c)Olay örgüsünde hakim olan aşk, kıskançlık, acıma gibi duygular gencin bacağını kaybetme ve çevresi tarafından dışlanma kaygısı etrafında birleşmiştir.

Ç)Ölüm ve dışlanma duygusu bireyin hayattan zevk almamasına, çevresindeki insanların günlük yaşamla ilgili telaşına ilgi duymamasına neden olur.

4. Etkinlik

b)Romanın teması Cumhuriyet Döneminde bireyin iç dünyasında yaşadığı bunalımı, çevre ve aşk faktörlerinin birey üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır.

c)Romandaki kişiler temanın güçlü bir ileti olarak ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Kişilerin özellikleri temanın ortaya çıkması için gerekli olan çatışmaları oluşturur.

3)

a)Romanda konak ve hastane başlıca mekan unsurlarıdır.

b)Romanda mekanlar kişilerin ruh hallerini, iç dünyalarını yansıtacak biçimde betimlenmiştir.

5. Etkinlik

a)Romanda olaylar 1915’te geçer. 1. Dünya Savaşı’nın yaşandığı bu dönemde savaş sadece gencin yaşadığı kenar mahalledeki yoksulluğu göstermek, hastanelerdeki çaresizliği anlatmak için bir fon olarak kullanılmıştır.

b)”Az sonra, evvela, hemen o akşam, henüz akşam olmamıştı, her şeyin uzaklaştığı saat” gibi ifadeler zamanla ilgilidir.

c)Gencin muayene olması, bacağının kesilmesi gerektiğini öğrenmesi, bacağının kesilmemesi ayağının ameliyat sonucunda bir ayağının kısa kalması, Nüzhet’in Doktor Ragıp ile evlenmesi

Cevap Ver