9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Konuları 2016-2017

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Konuları 2016-2017

2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren dil ve anlatım, Türk edebiyatı dersleri Türk dili ve edebiyatı dersi olarak birleştirilmektedir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında 9. Sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi olarak okutulacak bu ders, haftada 5 saat olacaktır. 9. Sınıf Türk dili ve edebiyatı öğretim programına göre hazırlanan 9. Sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitabı 10 üniteden oluşmaktadır. Her bir ünitenin okuma, yazma sözlü iletişim becerilerine göre amaçları vardır. 

1.Ünite olan Türk Dili ve Edebiyatına Giriş bölümü 6 hafta işlenecektir. Bu ünite kendi içerisinde çeşitli alt dallara ayrılmaktadır. Bu alt dalları aşağıda sınıflandıracağız.

2. Ünite Hikaye bölümü 5 hafta işlenecektir. Bu ünitede hikaye türünün tarihsel gelişimi, türleri, örnek metinler üzerinde durulmaktadır. Ayrıca dil bigisi konularından kök ve ek bilgisi, isim çekim ekleri, yapısına göre isimler, noktalama işaretleri gibi konular da işlenecektir. Bu konulara ait ders notlarına test sorularına ulaşmak için alttaki bağlantıya tıklatınız.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Ünite Ders Notları ve Test Sorularına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

3. Ünite Şiir konusunu ele almaktadır. Bu ünite 5 haftada işlenecektir. Bu ünitede ayrıca sözcükte(kelimede) anlam konusu üzerinde de durulacaktır. Okuma, yazma sözlü iletişim alanlarına göre kazanımlar belirlenmiştir. Şiirde anlam, şiir türleri, şiirde ahengi sağlayan ögeler, şiirde kafiye ve redif bulma gibi konular üzerinde durulacaktır. Bu üniteyle ilgili ders notları ve test sorularına ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 3.Ünite Şiir Testleri İçin TIKLA

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 3.Ünite Şiir Ders Notları İçin TIKLA

4.Ünite Makale konusunu ele almaktadır. Bu ünite 2 haftada işlenecektir. Açıklayıcı anlatım, sunum konuları üzerinde de durulmaktadır.

5. Ünite Roman konusunu ele almaktadır. Bu ünite 5 haftada bitecektir. Ayrıca dilbilgisi kelime türlerinden isim, sıfat, zamir konuları üzerinde de durulacaktır.

6. Ünite Tiyatro konusunu kapsamaktadır. Bu ünite de 4 haftada işlenecektir.

7.Ünite Senaryo konusunu ele almaktadır. Bu ünite 3 haftada işlenecektir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında müfredata yeni giren bu konuyla öğrenciler ilk kez karşılaşmış olacak.

8. Ünite Masal/Fabl konularını işlemektedir. 2 hafta sürecek bu ünitede masal ve fabl konuları ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

9.Ünite Mektup/ E-Posta konusunu ele almaktadır. Bu ünite de 2 haftada işlenecektir.

10. Ünite Günlük/ Blog konusundadır. Bu ünite 2 hafta sürecektir.

Türk dili ve edebiyatı 9.sınıf konuları yukarıdaki üniteler başlığında işlenecektir. Dil ve anlatım, Türk edebiyatı derslerinin birleştirilmesiyle hazırlanan yeni müfredat programına göre üniteler bu şekilde oluşturulmuştur. Türk dili ve edebiyatı dersine ait ders notlarını, ders kitabı cevaplarını, konu testlerini ve slaytları cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz.

Cevap Ver