9.Sınıf Türk Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 69-70 Cevapları

9.Sınıf Türk Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 69-70 Cevapları

Sayfa 69

1.2)Mehmet Emin Yurdakul Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşamış, bu dönemde yaşanan büyük sıkıntılara, yapılan savaşlara tanık olmuştur. Türk milletinin ulusal mücadelesini şiirleriyle desteklemiştir. Cenge Giderken şiirinde de Türk askerinin cesaretini ve iman gücünü anlatmıştır.

Sayfa 70

3)Yurdum adlı şiirden hareketle Cahit Külebi’nin 1917’de doğduğunu, çocukluk hatıralarını unutamadığını, aile büyüklerinden bazılarının savaşta şehit düştüklerini anlamaktayız.

4)İstiklal Marşı’mızda genellikle tarihimizden, atalarımızdan gelen bir kahramanlık ve manevi güç anlatılmaktadır. Şair, o dönemdeki gençlere bu manevi gücü hatırlatarak Milli Mücadelenin sanıldığı kadar zor olmayacağını hatırlatmış ve moral vermiştir.

5)Dadaloğlu’nun Adana-Kozan yöresindeki Avşar boyuna mensup olduğu, göçebe bir hayat yaşadığı, o dönemde atların önemli bir ulaşım aracı olduğu, kılıç ve mızraklarla savaşıldığı ve mevcut devlet yönetimiyle mücadele halinde olunduğu anlaşılmaktadır.

6)Verilen şiirlerden ilki Dadaloğlu’na, ikincisi Cahit Külebi’ye aittir. Şiirlerin anlamına, konusuna ve kullanılan dilin özelliklerine bakarak bu sonuca ulaşabiliriz.

Cevap Ver