Ada Matbaa Yayınları 9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 21-22-23 Cevapları

Ada Matbaa Yayınları 9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 21-22-23 Cevapları

Ortaöğretim 9. sınıf dil ve anlatım ders kitabı Ada Yayıncılık sayfa 21-22-23 cevapları aşağıdadır. Lise 1 dil ve anlatım ders kitabı cevaplarını cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz.

 Ada Matbaa Yayınları 9. Sınıf Dil ve Anlatım Sayfa 21 Cevapları

İnsan, İletişim ve Dil

Hazırlık

1)Dili güzel kullanmak sosyal hayattaki ilişkimizin daha canlı olmasını, çevremizdeki insanlarla çabucak iletişime geçip anlaşmamızı sağlar.

 9. sınıf dil ve anlatım ders kitabı cevapları ada yayıncılıkAda Matbaa Yayınları 9. Sınıf Dil ve Anlatım Sayfa 22 Cevapları

1)Ziya Gökalp eşine yazdığı mektupta eşine ve çocuklarına duyduğu özlemi dile getirmektedir.

2)a)İlkel insanlar işaret ve sembollerle iletişim kurarlardı. İnsan topluluklarının zamanla çoğalmasıyla birlikte kolay iletişim kurma yöntemleri de bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yazı, bu iletişim ihtiyacını karşılayan en önemli iletişim aracıdır.

b)Ziya Gökalp bu mektubunda dile getirdiği duygularını telefonla da ifade edebilirdi. Resim, şekil ve işaretlerle ifade etmeye çalışsaydı mektupta olduğu kadar etkili ve duygulu bir iletişim gerçekleşmezdi.cemalaksoy.org

d)Geçmişte dille gerçekleştirilen iletişim günümüzde nasıl bir değer kazanıyorsa gelecekte de aynı şekilde değer kazanacaktır.

 

1.Etkinlik

a)Resim, sembol, görüntülü telefon, bilgisayar

b)Trafik lambaları trafikte, bilgisayar ve telefon günlük yaşamdaki ilişkilerimizde, gül ise özel günlerde kullanılır.

c)Dil dışındaki iletişim araçları genellikle insanlar tarafından önceden yapılmış ve anlamlandırılmış makine, şekil, düzenek, resim, sembol gibi unsurlardır. Dil dışı iletişimde gönderici bu unsurlardan biridir.

3)b)Dil ile yapılan iletişimde ileti her yönüyle aktarılır. Göndericiyle alıcı arasında sürekli devam eden bir ileti akışı vardır. Diğer iletişim araçları ise daha çok uyarma, yönlendirme gibi amaçlarla sınıflandırılmıştır. Örneğin, televizyon dil dışı bir iletişim aracıdır. Televizyon bir kişi televizyona soru soramaz.

 Ada Matbaa Yayınları 9. Sınıf Dil ve Anlatım Sayfa 23 Cevapları

I:Evet, II:Evet, III:Evet, IV:Evet, V:Evet, VI: Evet

9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 26-27 Cevapları İçin Tıklayınız.

2 YORUMLAR

Cevap Ver