Arif Nihat Asya’nın Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Arif Nihat Asya’nın Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

7 Şubat 1904’te İstanbul Çatalca’da doğdu. 5 Ocak 1975 yılında Ankara’da yaşamını yitirdi. Milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana’nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü Bayrak şiirinden dolayı Bayrak Şairi olarak da anılır.

Halk ve divan şiir biçimlerinin yanı sıra modern şiir biçimlerini de kullanmıştır. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan beş ayrı kitap yayımladı.

Milliyetçi şiirleriyle dikkat çeken Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle de bilinir. Arif Nihat, nazmın her tür ve şekliyle eserler vermiştir. Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir.cemalaksoy.org

Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır. Güzel ve zarif benzetmelerin yanı sıra keskin zekasını şakacı mizacının ürünü olan nükteleri, hicivleri, kelime oyunları üslubunu tamamlayan önemli unsurlardır. 

Cevap Ver