Aşık Veysel Şatıroğlu’nun Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Aşık Veysel Şatıroğlu’nun Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Aşık Veysel Şatıroğlu son dönem halk ozanlarımızdan en ünlüsü sayılır. 25 Ekim 1894 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı bir köyde doğmuştur. Çocukluğunda geçirdiği çiçek hastalığından dolayı iki gözünü kaybetti. Yine çiçek hastalığından ikiz kardeşini kaybeden ozan, Sivas’tan Ankara’ya yürüyerek gidince yurt çağında ünlü olmaya başladı.cemalaksoy.org

Küçük yaşta bağlama ile türküler söylemeye başlayan Veysel, 1933 yılında Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştığında Tecer onu kendi şiirlerini yazması için teşvik etti. Aşık Veysel, bir dönem ülkemizi gezerek köy enstitülerinde bağlama öğretmenliği yaptı. 1965 yılında kendisine özel kanunla maaş bağlandı.

Eserlerinde yalın bir Türkçe kullanmıştır. Yaşama sevinci, hüzün, iyimserlik, umutsuzluk şiirlerinde aynı anda işlediği temalardır. Dua, toplumsal olaylar, dini öğeler de şiirlerinde görülür. Anadolu insanının kıvrak zekası, duygu dolu ifadeleri, acıları, özlemleri, yoksulluğu, çaresizliği, tabiat sevgisi, saygısı, cömertliği onun şiirlerinde adeta dile gelmiştir. Ayrıca siyasete ince göndermeler yaptığı şiirleri de vardır. Şiirleri Deyişler(1944), Sazımdan Sesler(1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) kitaplarında toplandı.

Aşık Veysel Şatıroğlu 1973 yılında Sivas’ta akciğer kanseri nedeniyle vefat etmiştir. 

Cevap Ver