Aşkı Memnu Romanı Özeti, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu, Konusu, Tahlili

Aşkı Memnu Romanı Özeti, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu, Konusu, Tahlili

Aşk-ı Memnu Romanı Konusu:

Bihter ile Behlül karakterleri arasında yaşanan bir  yasak aşkı anlatmaktadır. Servetüfünun Dönemi Türk Edebiyatında yazılan bu roman Batı tekniğine uygun ilk roman sayılır. Aşk-ı Memnu romanı ile ilgili Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy tarafından hazırlanan inceleme, değerlendirme yazımızı aşağıda bulabilirsiniz. cemalaksoy.org

Aşk-ı Memnu Romanı Ana Fikri:

Meşru olmayan bir aşk bir yuvanın yıkılmasına neden olabilir. Zamanında gerçeklerin farkına vararak olayların büyümesine engel olabiliriz.

Aşk-ı Memnu Romanı Kısa Özeti:

Roman Peyker ve Nihat Beyin evlenmesiyle başlar. Peyker ve Bihter’in annesi Firdevs Hanım duldur ve Adnan Beye gizliden ilgi duymaktadır. Ancak Adnan Bey Bihter’den çok hoşlanmaktadır. Onunla evlenir. Adnan Bey varlıklı , asil bir aileden gelmiştir. Annesi bu evliliği hiç kaldıramaz.

Bir gün toplanıp pikniğe giderler, bütün aile oradadır. Adnan Beyin yeğeni Behlûl Peyker’e dayanamaz ve onu ensesinden ateşli bir şekilde öper. Peyker buna çok kızar çünkü kocasına çok bağlı birisidir.(cemalaksoy.org) Behlûl Bihter’e göz koyar. Ondan çok hoşlanır, onun fiziki görünüşü Behlûl’u çıldırtma seviyesine getirir. Bihter’in kendisinden hoşlanmasını sağlar ve o günden sonra her gece beraber olurlar.

 Behlûl ve Bihter’in mektupları Nihal tarafından görülür. Nihal bu olaya inanamaz çünkü Behlûlle evlenmeyi düşünmektedir. Nihal’in tam mutluluğu düşündüğü bir sırada bu olayı öğrenmesi hayatını yıkmıştır. Adnan Beyin bu olayı öğrenmesiyle her şey değişir.

  Adnan Bey ve Nihal eskisi gibi beraber yaşamaya karar verirler. Artık hayatlarında ne Behlûl ne de Bihter olacaktır. cemalaksoy.org

Aşk-ı Memnu Romanı Genel Değerlenidrmesi, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü:

Şahıs Kadrosu:

Bihter: Düzgün bir fiziğe sahip, çok güzel, erkekleri kolayca elde edebilen cazibeli bir kadındır. Annesine karşı kin beslemektedir.

Adnan Bey: Bihter’in kocasıdır. Orta yaşlı, varlıklı, iki çocuk babası, asil bir ailenin tek çocuğudur.

Nihal: Adnan Bey’in kızı. Zeki, güzel ve çalışkan bir kişiliğe sahiptir.Behlûl’e ilgi duymaktadır. Annesinin ölümü onu derinden etkilemiştir.

Behlûl: Adnan Bey’in yeğenidir. Kadınlara karşı özel bir ilgisi vardır. Bu onda bir zaafiyet haline gelmiştir.   

Aşk-ı Memnu romanı gerek konusu gerekse dil ve anlatım özellikleri bakımından Türk edebiyatının başarılı romanlarından biridir. Halit Ziya Uşaklıgil'in başarılı yapıtlarından biridir. Aşkı Memnu romanı 514 sayfadan oluşmaktadır. Kitapta roman kahramanlarının ruh ve psikolojik tasvirlerine yer verilmiştir. Eserde realizm akımının izlerine rastlanmaktadır. Kitap yazıldığı dönemin aile ve birey ilişkilerini aynen yansıtmaktadır.

Aşk-ı Memnu Romanının Yazarı:

Halit Ziya Uşaklıgil Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Cevap Ver