Ateşten Gömlek Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

Ateşten Gömlek Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

Halide Edip Adıvar tarafından yazılan ve Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan Ateşten Gömlek romanıyla ilgili Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy tarafından hazırlanan roman inceleme- değerlendirme yazısını aşağıda bulabilirsiniz. cemalaksoy.org

Ateşten Gömlek Romanı Konusu

İzmir'in işgali üzerine şehri kurtarmayı amaçlayan milli mücadele hareketlerinin hedeflerini ve ideallerini anlatmaktadır.

Ateşten Gömlek Romanı Ana Fikri

Vatanın bağımsızlığı için kadın erkek topyekün mücadele etmelidir.

Ateşten Gömlek Romanı Kısa Özeti

İzmir’in işgalinde Yunanlıların, kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce İstanbul’a gelen ve sahip olduğu Türklük şuuru ve mücadele azmiyle İstanbullu gençlerin bilinçlenmesini sağlayan Ayşe’nin uyandırdığı heyecana kapılan subaylar Anadolu’ya geçerler. Çeteler düşmanla savaşmaktadır. Bu savaşta Ayşe hasta bakıcı Peyami ise çeviricidir.

ateşten gömlek

Ayşe kendisini seven ve evlenme teklif eden İhsan’a cevabını ancak İzmir alındıktan sonra vereceğini söyler. Peyami ise sevgisini Ayşe’ye açıklayamamaktadır.(cemalaksoy.org) Cephede İhsan şehit düşer, Ayşe de ileri hatlar giderek orada can verir. Peyami ise kafasına aldığı kurşunla hastahanede ölür.

Peyami’nin ölümünden sonra doktorlar Peyami’nin notlarını araştırarak Ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve İhsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir.

Ateşten Gömlek Romanı Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Genel Değerlendirmesi

Peyami: İzmir’in işgali sırasında cephede çevirici olarak görev yapar. dışişleri memurudur. Ayşe’yi çok sever. Aynı zamanda çok duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Ayşe: Savaş zamanında cephede hasta bakıcılık yapar. İzmir’in işgalinde milli mücadele ruhu içinde halkı bilinçlendirmeye çalışır. Çok hırslı, çekici ve hoş bir bayandır.

İhsan: Bir subaydır. Sakarya savaşında şehit düşmüştür. Ayşe’yi çok sever ve onunla evlenmek ister.   

Ateşten Gömlek romanı 256 sayfadan oluşmaktadır. Milli Mücadele yıllarını anlatan romanda yaşananlar yazarın bakış açısıyla yansıtılmıştır. Yalın bir dille yazılmıştır. Yabancı kelimelere ve tamlamalara fazla yer verilmemiştir. Hem tarih hem de aşk konusu ustalıkla ele alınmıştır. Kitabın sonu okuyucunun yorumunu yansıtacak şekilde tamamlanmıştır. 

Ateşten Gömlek Romanı Yazarı Hakkında Bilgi

Halide Edip Adıvar Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.   

Cevap Ver