Bugünün Saraylısı Romanı Özeti, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu, Konusu, Tahlili

Bugünün Saraylısı Romanı Özeti, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu, Konusu, Tahlili

Bugünün Saraylısı Romanı Konusu:

Romanda orta gelirli olan ve İstanbul'da yaşayan bir aileye, sonradan görme zengin bir akrabanın kızı olarak gelen bir kızın hayatı, bu kızın ailenin yargı değerlerini nasıl alt üst edişi anlatılıyor. Kızın kendi içinde yaşadığı kaprisler, çevresine yansıttığı olumsuzluklar anlatılmaktadır. Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy tarafından hazırlanan roman değerlendirme yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.cemalaksoy.org

Bugünün Saraylısı Romanı Ana Fikri:

Para, güzellik gibi şahsi ihtiraslar insanın hayatında olumsuzluklar yaşanmasına neden olabilir. Herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için ahlaktan ödün vermemeli, doğru bir hayat yaşamalıyız.

Bugünün Saraylısı Romanı Kısa Özeti:

Postacının bile pek seyrek uğradığı evlerine postacı bir gün bıraktığı mektup evde şaşkınlık uyandırır.Mektupta Ata Efendinin teyze oğlu Yaşar kızını İstanbul’a yollayacağı yazmaktadır.Ayrıca yanında üç yüz lira göndermektedir.Böyle bir şeyi istemeyen Ata Efendi evde oluşabilecek problemlerden kaygılanmaktadır.Ama zengin olan teyze oğlunun göndereceği para hiçte göz ardı edilecek bir miktar değildir.Ayrıca kız güzel ise evde bulunan huzurun kaçabileceğini düşünmektedir.

bugünün saraylısı

Ama kız emrivaki bir şekilde gönderilir.Ve evde tahmin edilenden çok farklı bir kız çıkar karsılarına.Oldukça güzel olan kız  evdekilerde dahil olmak üzere bir çok kişinin ilgisini kazanır. Eve yeni bir gelir kapısı da açılmış  olur. Yaşar’ın İstanbul’daki iş ortaklarından da kızın  geçimi için para vermektedirler.Ata Efendi’de kıza tutulur bu arada. Ata Efendi çalıştığı yerde güvenilir birisidir.Bir gün patronun oğlu Ayşen ile tanışır.Bu da iş yerinde Ata Efendi’ye bir karizma kazandırmıştır. Ata Efendi patronu ve Patronun oğlu ile daha sık bir araya gelirler ve patronun oğlu Rüştü kıza taliptir. Rüştü Ata Efendi ile oldukça ahbap olurlar.Ata Efendi terfi eder.(cemalaksoy.org) Rüştü bir yere görürse Ata Efendi ve ailesini kimseye para ödetmez ve bir zengin gibi yaşamaya başlarlar. Daha sonra elçi Sait Reşit ile ilişkisi olan Ayşen yanlış bir karar verir ve elçi ile evlenerek yurt dışına çıkarlar.

Ayşen bu ilişkiden mutlu olmaz ve Rüştü ile Ata Efendi kız geri döndürmek için uğraşırlar. Ayrıca evde kız gidince eski haline dönmüş parasızlık baş göstermiştir. Kız da geri dönmek istemektedir.Evdekiler kızı özlemişlerdir. Ayşen geri döner. Patronun oğlu Rüştü ile evlenir.Böylece herkesin istediği son ortaya çıkmış olur.cemalaksoy.org

Bugünün Saraylısı Romanı Genel Değerlendirmesi, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü:

Şahıs Kadrosu:

Ata Efendi                 : Evin babası.

Üftade Hanım           : Evin annesi.

Feride                         : Ata Efendi’nin Kızı.

Atıf                             : Ata Efendi’nin Damadı.

Yaşar                          : Ata Efendi’nin teyze oğlu.

Ayşen                         : Yaşar’ın Kızı.

Rüştü                          : Ata Efendi’nin patronunun oğlu.

İsmail                          : İşyerinin katiplerinden.

Mesture Hanım           : İsmail beyin hanımı.

Berin                           : Mesture hanımın kardeşi.

Deniz                          :Berin hanımın kızı.

Alımsızoğulları           : Yaşar Beyin ortakları.

Sait Reşit Bey            : Mısır elçisi.

Bugünün Saraylısı romanı akıcı ve sade bir üslupla kaleme alınmıştır. Aile bireyleri arasındaki ilişkiler gerçeklikle yansıtılmıştır. Bugünün Saraylısı romanı 312 sayfadan oluşmaktadır. 

Bugünün Saraylısı Romanının Yazarı Hakkında Bilgi:

Refik Halit Karay Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Cevap Ver