Cahit Sıtkı Tarancı’nın Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Cahit Sıtkı Tarancı’nın Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

ders notları, türk edebiyatı ders notları, dil ve anlatım ders notları, konu anlatımı1910 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Cahit Sıtkı Tarancı’nın çocukluk ve gençlik yıllarının bir bölümü burada geçmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı Diyarbakır’ın soylu bir ailesindendir. Babası Bekir Sıtkı, annesi Arife Hanım’dır. İlk tahsilini Diyarbakır’da tamamladı. Daha sonra orta öğrenimi için İstanbul’a gönderilerek Kadıköy Fransız Saint Josephe Lisesine yazıldı. Burada 4 yıl okuduktan sonra öğrenimini Galatsaray Lisesinde tamamladı.(1931) Sonra İstanbul’da mülkiye mektebinde (1931-1935) ve yüksek ticaret okulunda okudu. Yüksek öğrenimini Paris’te Sciences Politiqes’te tamamladı. (1938-1940) öğrenimi sırasında Paris radyosunda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı.cemalaksoy.org

2.Dünya Savaşı nedeniyle Türkiye’ye döndü. 1944 yılından başlayarak Ankara’da Anadolu Ajansı, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığında çevirmen olarak çalıştı. 1954’te ağır bir hastalığa yakalandı ve felç geçirdi. Türkiye’de tedavisi sonuç vermeyince Viyana’ya götürüldü. 13 Ekim 1956’da orada bir hastanede öldü. Ankara’da toprağa verildi.

Cahit Sıtkısanat için sanat” ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden kopmadı ama ölçülü veya serbest her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşıdı. Açık ve sade bir üslubu vardır. Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları, derin, karışık ve şaşırtıcı değildir. Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmedi. Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurur.

Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer verir. Nedense hep ölümün üstüne gider. Ayrıca yitik aşklar, mutlu sevdalar, yalnızlık, yaşadığı bohem hayatın buruklukları ve çocukluk özlemi de şiirlerine konu olmuştur. Fransız şairlerinden özellikle Baudelaire ve Verlaine’den etkilenmiştir.

Şairin önemli kitapları arasında Otuz Beş Yaş, Ömrümde Sükut, Düşten Güzel ve Ziya’ya Mektuplar sayılabilir. 

3 YORUMLAR

Cevap Ver