Edebi Metin Nedir, Edebi Metin Özellikleri

Edebi Metin Nedir, Edebi Metin Özellikleri

9.sınıf Türk edebiyatı ders notlarıcemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Lise 1 Türk edebiyatı ders notlarının tamamını sitemizden takip edebilirsiniz. Metin, öğretici ve sanatsal metinler, edebi metin, edebiyat ve gerçeklik, edebiyat ve gerçeklik gibi konu başlıklarına ait 9. Sınıf Türk edebiyatı konu anlatımlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Herhangi bir sanatçının ortaya çıkardığı metne edebi metin denir. Edebi metinlere sanatsal metin de denilmektedir.

Her edebi metinde bir plan vardır.cemalaksoy.org

Bütün metinler bir bütündür. Bu bütünlük bir plan dahilinde gerçekleşmektedir.

Edebi metinler, temel ifade ediliş şekillerine göre manzum ve mensur olmak üzere ikiye ayrılır.

Edebi metinlerde sanatçı dili kendine özgü üslubuyla kullanmaktadır. Burada sanatçının tamamen anlaşılma gibi bir kaygısı yoktur. Bu kaygı yalnızca öğretici metinlerde vardır.

Öğretici metinlerde tek anlamlılık, edebi metinlerde yerini çok anlamlılığa bırakır. Örneğin, öğretici bir metin için siyah, bir renk olan siyahtır. Edebi bir metinde ise siyah yazarın bakış açısına bağlı olarak hüzün, karamsarlık, mutsuzluk gibi çağrışımları olabilir. Sanatçı bu çağrışımları oluştururken söz sanatlarından faydalanır.

Metinler, anlatılanların gerçeklikle ilişkisi, metinde kullanılan dilin işlevi, metnin yazılış amacı, metinde ağırlıklı olarak kullanılan anlatım türleri vb. dikkate alınarak sınıflandırılabilir. 

Cevap Ver