Edebiyat ve Gerçeklik İlişkisi

Edebiyat ve Gerçeklik İlişkisi

9.sınıf Türk edebiyatı ders notlarıcemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Lise 1 Türk edebiyatı ders notlarının tamamını sitemizden takip edebilirsiniz. Metin, öğretici ve sanatsal metinler, edebi metin, edebiyat ve gerçeklik, edebiyat ve gerçeklik gibi konu başlıklarına ait 9. Sınıf Türk edebiyatı konu anlatımlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Edebiyat, gerçeği olduğu gibi yansıtmamaktadır. Edebiyatta amaç gerçeği yansıtmak olmadığı için sanatçı bu konuda özgürdür. Yine de sanatçı, eseri için gerçeklerden yola çıkarak bir dünya kurar. Konu insan hayatı olduğu için ilk çıkış noktası gerçek hayattır. Ancak yazar, gerçek hayatı kendi süzgecinden geçirerek bize yansıtır.cemalaksoy.org

Edebiyatta önde olan unsur “ben”dir. Sanatçı eserlerinde “ben”in dünyasını yansıtır. Bu dünyanın efendisi sanatçıdır. Ona göre güzel, ona göre gerçek vardır. Bu nedenle edebi metinlerde gerçekler farklı biçimde karşımıza çıkar çoğu zaman.

Bütün edebiyat eserlerinin hayali olduğu düşünülemez. Bazı edebi eserlerde sanatçı, hayal kadar gerçeğe de yer verebilir. Ancak bir makalede gerçeğin ele alınışıyla bir romanda ele alınışı birbirinden farklıdır. Edebiyatın gerçekle tek ilişki noktası konusu olan insandır.

Edebiyatçı yaşanan bir gerçeği hiç yaşanmamış bir olayı yaşanmış gibi gerçekçesine aktarabilir. Edebiyatçının diğer insanlardan farkı buradadır.

Misal:

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar

Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.

İçimde tüten bir şey; hava, renk, eda, iklim;

O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.

Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur.

Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.

Denizde toprak, yalnız onda ermiş visale,

Ve kavuşmuş rüyalar onda, onda misale.

Yukarıdaki dizelerde usta şair Necip Fazıl, İstanbul’u kendi gerçeklik anlayışına göre yorumlamıştır. Gerçekliği hayalleriyle örmüştür. 

Cevap Ver