Ekoyay 11.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Sayfa 74-75-76

Türk Dili ve Edebiyatı Sitesi
Türk dili ve edebiyatı dersi kitap cevapları, ders notları, yazılı soruları ve test sorularını kapsar.

Ekoyay Yayınları 11. Sınıf Türk Edebiyatı Cevapları Sayfa 74-75-76

Ortaöğretim 11.sınıf edebiyat kitabı cevapları sayfa 74, 75, 76 için hazırladığımız yazımızda ünite sonu ölçme ve değerlendirme sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

11.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Sayfa 74

A) Tanzimat'la getirilmek istenen yenilikler devlet yöneticileri tarafından istenmiş olup devleti içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmak, eski ihtişamlı günlerine döndürmek için yapılmıştır. İlk olarak askeri alanda yapılan bu yenilikler daha sonra sosyal, eğitim ve kültürel anlamda da yaygınlık kazanmıştır.

Tanzimat Edebiyatı, 1860 yılında Tercüman-ı Ahval gazetesinin çıkarılmasıyla başlar. Sade bir dil ve halkın diline değer vererek yenilikleri, gelişmeyi tüm topluma yaymak; millliyet duygusu, vatan sevgisi, adalet, eşitlik, hürriyet gibi kavramları halka tanıtarak halkın aydınlanmasını sağlamak gibi amaçları vardır.

Tanzimat döneminde gazateciliğe önem verilmesinin sebepleri için tıkla.

Tanzimat döneminde Doğu-Batı çatışması kendini hissettirir. Batı'ya özenen Tanzimat sanatçıları, Doğu kültürüyle büyümüşlerdir. İdealleri ve yaşamları arasında bir tezat olduğundan hep ikilem yaşamışlardır.

B) Takvim-i Vekai, Namık Kemal, Şair Evlenmesi, Realizm

C) Y, D, Y, D, Y

D)

1)B

11.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Sayfa 75

2)B

3)C

4)A

11.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Sayfa 76

5)D

6)B

7)A

8)C

 

Cevap Ver