Evrensel İletişim 11.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Sayfa 81- 95 Cevapları

11.Sınıf Dil ve Anlatım Sayfa 123- 161 Cevapları Evrensel İletişim

Evrensel İletişim 11.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Sayfa 81- 95 Cevapları

Evrensel İletişm Yayınları tarafından 2013 2014 eğitim öğretim yılından itibaren 11.sınıfta okutulan dil ve anlatım ders kitabı cevaplarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda biyografi ve otobiyografi hakkında hazırladığımız kitap cevabını paylaşmıştık. Şimdiki yazımızda ise 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95.sayfa cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. lise 3 dil ve anlatım ders kitabı çözümlerini paylaşmaya devam edeceğiz. Dil ve anlatım 11.sınıf kitap cevaplarını takip ederek ödevlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. e okul lise, 11.sınıf dil ve anlatım evrensel iletişim yayınları kitap cevaplarını paylaşmaya devam edecektir. Bir sonraki yazımızda ise Sohbet konusunun anlatıldığı 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107.sayfa cevaplarını bulacaksınız.

Gezi Yazısı

Sayfa 82

Hazırlanalım

3)Gezginler, gezip gördükleri yerlerin doğal güzelliklerini tarihi ve kültürel özelliklerini okuyucuyla paylaşmak amacıyla gezi yazısı yazarlar.

Sayfa 86

2.Etkinlik

Ladakh: Deniz seviyesinden 3500m yüksekliktedir. Burada oksijen az olduğu için şiddetli baş ağrıları yaşanmaktadır. Ladakh, Tibet kökenli göçebelerin ilk yurtlarından biridir. Bu yüzden bütün dünyada küçük Tibet olarak bilinir. Dünyanın en yüksek kara yolu geçitleri buradadır.

3.Etkinlik

Yazarın Ladakh’a gidiş amacı buradaki dağları, taşları incelemek ve buradaki insanlarla ilgili geleneklerini yakından görmektedir.

Sayfa 89

4.Etkinlik

Ladakh çok yüksek soğuk, kuru bir yerdir. Burada yaşayan insanlar Budizm’e inanırlar. Ladakhlı kadınlar oldukça hoşgörülü ve misafirperverdirler. Yazarın Ladakh’a gidiş amacı Ladakhlı kadınları (çiçek kadınları) yakından incelemek, onlar hakkında bilgi toplamaktır. Örtüşmektedir.

5.Etkinlik

Ladakh çok yüksek bir tepedir. Bölgeye giden yabancılarda yüksekliğe bağlı olarak şiddetli baş ağrıları görülebilir. Ladakhlı’lar budisttir. Küçükbaş hayvancılık başlıca geçim kaynağıdır. Çay önemli bir içecektir.

6.Etkinlik

Küçük Tibet Ladakh metni ile Ladakh  Brokpa Kabilesi metni aynı bölgede yapılan gezilerin gözlem ve izlenimlerini farklı kişiler tarafından aktarılan yazılardır.

8.Etkinlik

Gezi yazısının temel amaçlarından biri öğretmek, bilgilendirmektir. Bu nedenle okuyucunun bilgi edinmesi için yeri geldikçe tanımlamalar yapılır.

Sayfa 90

9.Etkinlik

Küçük Tibet Ladakh- açıklayıcı anlatım, öyküleyici- betimleyici anlatım

Ladakh Brokpa Kabilesi- açıklayıcı- öyküleyici, öyküleyici – betimleyici

10.Etkinlik

Ladakh, Himalaya dağlarının güneyinde Hindistan ile Çin arasında bir bölgedir. Denizden yüksekliği yaklaşık 4000 metredir. Kuraktır, bozkır bitki örtüsüne sahiptir. -40 dereceye varan soğuklar görülür. Küçükbaş hayvancılık yaygındır. Çay ve keçi sütü en yaygın içeceklerdir.

12.Etkinlik

Gezmeyi düşündüğümüz bir yere gitmeden önce o yeri tanıtan bir gezi yazısı okumak veya o bölgenin özellikleri hakkında araştırma yapmak, yapacağımız geziden olumlu bir sonuç almamızı sağlar.

13.Etkinlik

Göndergesel işlev

14.Etkinlik

Gezi yazılarında çoğu kez kronolojik zamanlı plan uygulanır. Özgünlük önemlidir. Yazar, anlattıklarının doğruluğunu açıklamalı, anlattıklarını bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemelidir. Açıklayıcı, öyküleyici, betimleyici anlatım yollarından yararlanılır.

Sayfa 94

Ölçme ve Değerlendirme Cevapları

A)Evliya Çelebi- Seyahatname, açıklayıcı- betimleyici

B)DYDYD

C-1)D

2)C

3)B

4)B

5)E

6)B

D) 1)Gezi düzenlenecek yerlerle ilgili önceden bilgi sahibi olunmalı, derinlemesine bir gözlem yapılmalı, sadece bakmakla değil görülenler kayıt altına alınmalı ve belgelendirilmeli.

2)Gezi yazısı ve anı öğretici metin türlerinden biridir. Her ikisinde de gözlem önemlidir. Anı kişinin hayatıyla ilgili önemli bir zaman dilimini anlatırken gezi yazısında gezilen yerin anlatılması söz konusudur.

3) Gezi yazılarında çoğu kez kronolojik zamanlı plan uygulanır. Özgünlük önemlidir. Yazar, anlattıklarının doğruluğunu açıklamalı, anlattıklarını bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemelidir. Açıklayıcı, öyküleyici, betimleyici anlatım yollarından yararlanılır.

 

11.Sınıf Dersleri Kitap Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Cevap Ver