Fatih Harbiye Roman Özeti, Konusu, Olay Örgüsü, Tahlili

Türk Dili ve Edebiyatı Sitesi
Türk dili ve edebiyatı dersi kitap cevapları, ders notları, yazılı soruları ve test sorularını kapsar.

Fatih Harbiye Roman Özeti, Konusu, Olay Örgüsü, Tahlili

Fatih-Harbiye Konusu

Fatih- Harbiye, Peyami Safa'nın  ölümsüz eserlerinden biridir. Fatih- Harbiye, iki farklı kültürü yani Doğu ve Batı klütürünü şahıslar üzerinden anlatan bir eserdir. Fatih ve Harbiye İstanbul'da iki semt adıdır. Bu semtlerden Fatih Doğu kültürünü alaturka yaşam tarzını yansıtmaktadır. Harbiye ise Batı kültürünü yani alafranga yaşam tarzını yansıtmaktadır. Türkdili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy'un hazırladığı Fatih- Harbiye roman incelemesini aşağıdan takip edebilirsiniz.

Fatih-Harbiye Romanı Ana Fikri

Her insan ait olduğu kültürün özelliklerine göre yaşamalı ve ait olduğu kültürü korumalı geliştirmelidir. Lüks ve modaya uygun bir hayat yaşarsak kendi benliğimizden uzaklaşır mutsuz oluruz.

fatih-harbiye

Fatih- Harbiye Romanı Kısa Özeti

Romanın kahramanları Neriman ile Şinasi Darülelhan’ın alaturka bölümü talebesidirler.(cemalaksoy.org) Fatih semtinde oturan ve birbirlerine sözlü olan iki genç arasında manevi bir yakınlık vardır. Akraba ve arkadaşları vasıtasıyla  Beyoğlu- Harbiye arasını tanıyan Neriman’da Fatih çevresine, ailesine ve Şinasi’ye karşı bir isteksizlik ve hor görme eğilimi doğar. Günün modası fikirlere ve davranışlara göre  hayatını yaşamak isteyen Neriman, bu arzusunu ancak Harbiye çevresinde gerçekleştirebileceğine inanır. Bu yüzden kendisine ters düşen  babası Fazi Efendi’yle sık sık çatışır. Ondaki bu hal, yine Harbiye’de dinlediği bir Rus kızının hikayesine kadar sürer. Hikayedeki Rus kızıyla arasında bir yakınlık kuran Neriman, kendisinin de basit ve gülünç arzular peşinde koştuğuna inanır, tekrar Fatih’e ve  kendi değerlerine döner. Şinasi’yi tekrar sever, beraberce evlilik hazırlıklarına başlarlar.cemalaksoy.org

Fatih-Harbiye Romanı Genel Değerlendirmesi, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu

Şahıs Kadrosu:

Şinasi, Neriman, Faiz Bey

OLay Örgüsü:

Neriman ile Şinasi’nin Doğu kültürünü temsil eden alaturka müziğini sevmeleri,

Neriman daha sonra Batı kültürünün temsili olan Beyoğlu- Harbiye semtlerine ilgi duyması

Neriman’ın yaşadığı belirsizlikler

Neriman’ın Doğu- Batı kültürü arasındaki çaresizliği

Neriman’ın özüne yani kendi kültürüne tekrar yönelmesi

Neriman ile Şinasi’nin evlenmesi

Fatih-Harbiye romanında olaylar İstanbul'da Fatih, Harbiye, Beyoğlu gibi semtlerde geçmektedir. Zaman 1930'lu yıllardır. Fatih-Harbiye romanı 128 sayfadır.

Fatih-Harbiye Romanı Yazarı Hakkında Bilgi

Peyami Safa Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

5 YORUMLAR

Cevap Ver