Hikayede( Öyküde) Anlatım Teknikleri ve Özellikleri

Hikayede( Öyküde) Anlatım Teknikleri ve Özellikleri

Her hikayede bir anlatım tekniği bulunmaktadır. Bu anlatım teknikleri tek başına kullanılabileceği gibi beraber de kullanılabilir. Bu yazımızda hikayede kullanılan anlatım teknikleri nedir, anlatım teknikleri kaça ayrılır, hikayede anlatım tekniklerinin özellikleri gibi konulara değineceğiz.

Hikayede Anlatım Teknikleri

Diyalog Tekniği ve Özellikleri

Hikayenin akışı içinde karakterlerin birbirleriyle yaptıkları konuşmalara diyalog denir. Bu teknikte karakterlerin birbiriyle konuşmalarına yer verilir. Hikaye kişileri arasındaki çatışmaları veya karakterlerin birbirleri hakkındaki düşüncelerini, okur bu teknik yardımı ile algılar.

Diyalog Tekniği ile İlgili Örnek Metinler

-Burada ne arıyordunuz Mehpare Hanım?

-Ben…Ben… Buradan geçiyordum.

-Ama ben sizi içerde buldum. Ne yapıyordunuz orada?

-Torbamı arıyordum…

-Ne Torbası? (Ayşe Kulin- Veda)

İç Monolog Tekniği ve Özellikleri

Hikayedeki bir karakterin duygularını ve düşüncelerini belirli bir mantık sırası ile karakterin ağzından olduğu gibi anlatmaktır. Kişinin herhangi bir olay, durum ya da başka bir kişi ile ilgili duygu ve düşünceleri verilir. Karakterin iç dünyasının okur tarafından anlaşılması bu teknik ile sağlanır.

İç Monolog Tekniği ile İlgili Örnek Metinler

“Sen kim oluyorsun, diye geçirdi içinden Mehpare. Sinir kadın! Nereden çıktın sen? Veremle, öksürükle, bönrek sancılarıyla ve sabahları kadar süren kabuslarla başa çıkabilirdi, bombalanabilir, polislerle boğaz boğaza gelebilirdi aşkı için, ama şu koltuğa kurulmuş, perçemini alnına düşürmüş ukala genç kadınla başa çıkması imkansızdı. Yüreği kıskançlıkla kavruldu. Göbeğinin üzerinde kavuşturduğu ellerini çizerek kapıdan dışarı süzüldü…”

Cevap Ver