İntibah Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Oay Örgüsü, Tahlili

İntibah Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Oay Örgüsü, Tahlili

Tanzimat Edebiyatı 1. Dönem Sanatçılarından olan ve " Sanat, toplum içindir." anlayışına bağlı kalan Namık Kemal'in Türk edebiyatında ilk edebi roman olarak bilinen İntibah romanı ile ilgili Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy'un hazırladığı inceleme- değerlendirme yazısı aşağıdadır. cemalaksoy.org

İntibah Romanı Konusu

Ali Bey adındaki bir Osmanlı gencinin aşkı uğruna verdiği mücadeleyi, başına gelen uğursuzlukları anlatmaktadır.

İntibah Romanı Ana Fikri

Her insan kendini tanımalı, geliştirmeli, hatalarından kurtulmalıdır. Başımıza gelen olumsuz olaylar çoğu zaman zaaflarımızdan kaynaklanmaktadır.

İntibah Romanı Kısa Özeti

Ali Bey, zengin bir ailenin tek çocuğudur.Babası o çocukken ölmüştür. Aile Ali Beyin üzerine çok düşer ve ona iyi bir öğrenim aldırır.Ancak aldığı eğitimin kişiliğinin gelişmesine bir katkısı olmaz. Okul bitince, keyfine göre yaşamaya başlar. Çamlıca’da bir gezinti sırasında, güzel bir kadınla tanışır. Adı Mehpeyker’dir. O, Abdullah Efendi ile dost hayatı yasamaktadir. Oğlunun böyle uygunsuz bir kişi ile ilişki içerisinde olmasına üzülen annesi eve Dilaşup adında güzel bir cariye alır.

intibah

Mehpeyker dostu Abdullah Efendi ile buluşmaya gider. Ertesi sabah kadın eve döner ve Ali Bey ile kavga ederler. Ayrıldıkatan sonra Ali Bey gün geçtikce Dilaşub’a ısınmaya başlar. Mehpeyker,(cemalaksoy.org) Abdullah Efendi ile bir plan  hazırlar. Ali  Bey kulağına gelen lafları önemser ve sinirlenir. Kızı bir esirciye satar. Kızı Mehpeyker satın alır. Ali Bey servetini yitirir ve muhtaç duruma düşer. Ama böyle iken bile Mehpeyler’e dönmez ve kadın çıldırır.

Mehpeyker bir düzen hazırlayarak Ali Bey’i Üsküdar’da bir eğlenceye davet eder. Olanlarda haberi olan Dilaşub bildiklerini Ali Bey’e anlatir. Genç adam pencereden bir çarşafa sarılıp inerek kaçar. Bu sırada Ali Beyin paltosunu giymiş olarak bekleyen Dilaşub kendini feda eder ve bıçaklanarak öldürülür.

İntibah Romanı Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Yapı Yönünden Genel Değerlendirilmesi

Ali Bey, zengin bir ailenin tek çocuğudur.İyi bir öğrenin görür.Ancak aldığı bilgilerin kişiliğinin gelişmesine bir katkısı olmaz. Bu yüzden gerçekleri görmekte zorlanır. Mehpeyker ise kötülğün simgesidir ve Ali Bey’e  sahip olmak istemektedir. Dilaşub ise saflığın ve temiz kalpliliğin simgesidir. Her zaman Ali Beyin tarafındadır. Ali Beyin annesi, oğlunun iyi yetişmesi için elinden geleni yapmı fedakar bir Türk kadınıdır. Abdullah Bey ise kötü kişiliğe sahip olan biridir.

İntibah romanı 158 sayfadan ibarettir. Türk edebiyatının ilk edebi romanıdır. Eser bu yönüyle ayrı bir önem arz etmektedir. Roman, bize her zaman kendimizi tanımamızı, kendimize sahip çıkmamızı söylemektedir. Çevremizdeki kişileri iyi tanımalı, sağlıklı ilişkiler kurmayı ondan sonra düşünmeyi göstermektedir. 

İntibah Romanı Yazarı Hakkında Bilgi

Namık Kemal Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Cevap Ver