Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı Nedir, Örnekleri

Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı Nedir, Örnekleri

Anlatmaya bağlı metinlerde karşımıza çıkan anlatıcının bakış açıları, 9.sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi hikaye konusu ile ilgilidir. Kahraman bakış açısı nedir, kahraman bakış açısının özellikleri, kahraman bakış açısıyla ilgili örnek metinleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı Nedir, Özellikleri

Metindeki olayların, başkahramanlardan biri tarafından anlatıldığı bakış açısıdır. O kahraman da metindeki diğer kahramanlar gibi yazar tarafından canlandırılmıştır ama diğerlerinden önemli bir noktada ayrılır: Olaylar onun tarafından, onun durduğu yerden anlatılır, diğer kahramanlar da onun bakış açısından verilir.

Bu bakış açısının görüldüğü metinlerde kahraman anlatıcı, daha öne çıkarıldığı için kahraman anlatıcının “ben”i metnin merkezindedir ve bu “ben” anlatımı belirler. Böylece kahraman anlatıcı, hem olayları yaşar hem de değerlendirir.

Bu tür metinlerde anlatıcı kendisinin yaşadığı olayları anlatırken I.tekil ve I.çoğul kişileri ( geldim, oturdum, biliyordum, anlaştık…) kullanır. Olayların içindeki diğer kişilerin yaptığı eylemleri anlatırken de III.tekil veya III. Çoğul kişiyi (kayboldu, baktılar …) kullanır.

Kahraman anlatıcının bakış açısı, gerçeklik duygusunun güçlü bir biçimde verilmesini sağlar. O, olayların içinde olduğu için bir olayın başlangıç noktası ile gelişmesini daha inandırıcı biçimde aktarır. Bu da okuyucunun anlatıcıyla rahatça özdeşim kurmasını sağlar. Okuyucu, hep “ben, ben” diyerek anlatılan bir metinde kendini bulabilir.

Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı İle İlgili Örnek Metinler

“maymuna ilk defa sinirlendim. Meğer bu hiddetim sonu olacakmış. Odama girince onun masamın altına girmiş, parlak, memnun bir nazarla bana baktığını gördüm. Bir köşede duran kalın bastonumu aldım. Şiddetle vurmaya başladım. O, korkmuyor ama sanki şaşıyordu. Öfkemi yenemedim. Ensesinden tuttum. Hızla dışarı fırlattım. Yere düşünce bana öyle bir bakışla baktı ki… hâlâ unutamam. (Ömer Seyfettin- Kıskançlık)

Cevap Ver