Öğretici Metinler- Deneme

Öğretici Metinler- Deneme

11. sınıf dil ve anlatım dersi konularından olan öğretici metinlerle ilgili ders notlarını ve konu özetlerini cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Öğretici metin türlerinden olan deneme hakkında hazırladığımız ders notu sayesinde denemenin özelliklerini, denemenin diğer metin türleriyle karşılaştırılmasını, deneme yazarlarıve denemenin tarihsel gelişimini öğrenmiş olacaksınız.

Yazarın, herhangi bir konu üzerinde kesin sonuçlara gitmeden, kendi kendisiyle konuşuyor gibi yazdığı yazılardır. Deneme, kişiselliğin en fazla ön plana çıktığı yazı türüdür. Deneme, Nurullah Ataç’ın anlatımı ile “ben’in ülkesi”dir. Yazar anlatımda ve konu seçiminde alabildiğine özgürdür. Denemeler kişisel yazılardır. Dünya edebiyatında deneme türünün en ünlü ismi Montaigne’dir. Türk edebiyatında başlıca deneme yazarları; Nurullah Ataç, Suut Kemal Yetkin, Sabahhettin Eyüpoğlu, Ahmet Haşim, Ahmet Hamdi Tanpınar’dır.cemalaksoy.org

Edebiyatımızda başlıca deneme yapıtları ve yazarları:

Karalama defteri- Nurullah Ataç

Bize göre- Ahmet Haşim

Beş Şehir- Ahmet Hamdi Tanpınar

Denemeler- Suut Kemal Yetkin

 

KUŞKU ÜSTÜNE/BACON

Kuşlar arasında yarasa ne ise, düşünceler arasında kuşku da odur. İkisi de hep alacakaranlıkta uçar. Kuşkularımızı baskı altına almak, hiç değilse gözaltında bulundurmak zorundayız; çünkü kafamızı bulandırır. Arkadaşlarımız yitirmemize yol açar, işimizi altüst edip çığırından çıkarır. Kralları zorbalığa, kocaları kıskançlığa, bilge kişileri bocalamalara, kara düşüncelere sürükler kuşku. Gönlümüzün değil, kafamızın bir yetersizliğidir kuşkular. Yiğit yaratılışta kişilere kuşkunun pek zararı dokunmaz; çünkü böyleleri çoğunlukla enine boyuna düşünür, haklı bir neden bulmadıkça bir konuda kuşkuya kapılmazlar; korkak yaratılışlarda ise kuşku çok kolay kök salar. İnsanı, az bilmek kadar kuşkulandıran hiçbir şey yoktur; onun için kuşkuyu bilgimizi artırmakla yenmeye çalışmalıyız, sürekli içimizde taşımakla değil.

2 YORUMLAR

Cevap Ver