Öğretici Metinler- Günlük

11. sınıf dil ve anlatım dersi konularından olan öğretici metinlerle ilgili ders notlarını ve konu özetlerini cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Öğretici metin türlerinden olan günlük hakkında hazırladığımız ders notu sayesinde günlüknin özelliklerini, günlüknin diğer metin türleriyle karşılaştırılmasını, günlük yazarlarıve günlüknin tarihsel gelişimini öğrenmiş olacaksınız.

Öğretici Metinler- Günlük

Yaşanan  olayların, izlenimlerin, tarih atılarak günü gününe yazılmasına denir. Günlük ile anı arasındaki fark, günlüğün günü gününe yazılmasıdır. Anı ise geçmişteki olaylara aittir. Günlüğün eski dildeki adı”ruzname”dir. Günlük türündeki yazılar, anılara göre daha kısadır. Günlükler mutlaka olayları yaşayan kişi tarafından yazılır. Nurullah Ataç “Günce”leriyle bu türün başarılı örneklerini vermiştir.cemalaksoy.org

 

GÜNCE (11 Mayıs 1957) Nurullah Ataç

Bugün üçüncü gündür yatıyorum, üşütmüşüm, sayrılandım (hastalanmak) onun için. Çok sıkılıyorum. Oysa ben yatmağı severim, günün uzun bir bölümünü yatakta geçiririm, yazılarımı çoğu yatakta yazarım. Gücün yatmak gereğince  dayanamıyorum, kalkmak, dolaşmak geliyor, içimden. Galib’in üycüğünü (beyit) söylüyorum kendi  kendime: “ Ab-ı hayat-ı sohbet-i ahbaptan cüda / Mahileriz ki lücee-i deryaya hasretiz” Bu üycülüğü andım da usuma geldi. Geçenlerde alığın biri “Siz aruzla yazılmış şiirleri sevmezsiniz, değil mi?”  gibi bir söz söyledi. Söyleyişinden belliydi, o yırları yalnız sevmediğim değil bilmediğim kanısındaydı. Gençlerimizin çoğu böyle beylik düşüncelerle yetindikleri için alık oluyor. Beylik düşünceler onları alıklığa, alıklık da beylik düşüncelere götürüyor. Sayrılar evine (hastane) düştüm. Bu kez önemliye benziyor. Öldürür mü, öldürmez mi. Orasına bilemem ya. İstanbul’ a gidicektim, sağınlar (hekimler) bırakmıyor. Bir süre yazı yazamıyacağım. Ben  de yazamıyacağım Kavafoğlu da yazamıyacak. Ayrılamaz  benim yanımdan. Kimbilir? Ola ki son yazdığım çizeklerdir bunlar. Öyleyse ne yapalım? Bunca yıl yaşadım, yeter bana.

Cevap Ver