Öğretici Metinler- Mektup

11. sınıf dil ve anlatım dersi konularından olan öğretici metinlerle ilgili ders notlarını ve konu özetlerini cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Öğretici metin türlerinden olan mektup hakkında hazırladığımız ders notu sayesinde mektubun özelliklerini, mektubun diğer metin türleriyle karşılaştırılmasını, mektup yazarlarıve mektubun tarihsel gelişimini öğrenmiş olacaksınız.

Öğretici Metinler- Mektup

Başka bir yerde bulunan  bir kişiye, topluluğa ya da bir kuruma, bir maksadı bildirmek için yazılan yazılardır. Sanat, düşünce, bilim ve siyaset adamlarının yazdıkları mektuplar edebi mektup özelliği gösterir. Bu tür mektuplar bir düşüncenin, bir görüşün açıklanması, bir tezin  savunulması için yazılır. nazı yazarlar mektuplardan oluşan romanlar da yazmışlardır. Goethe’nin, “ Genç Werther’in Acıları” ; Dostoyevski’nin, “İnsancıklar’ı;  Halide Edip Adıvar’ın  “Handan” adlı yapıtları bunun başarılı örneklerindendir.cemalaksoy.org

Edebiyatımızdaki bazı mektup örnekleri:

Şikayetname – Fuzuli

Ziya’ya Mektuplar- Cahit Sıtkı Tarancı

Süleyman Nazif’e / Tevfik Fikret

 

“Umutsuzluk…   umutsuzluk…  umutsuzluk!..   Umutsuzum kardeşim; korkunç bir kızgınlık bunalımı içindeyim, sönüyorum. Bu biraz daha sürerse, eyvah!…  Nedenini söyleyeyim mi? Fakat bu o kadar tuhaf ki, gülersiniz diye kendi halime gülüyorum. Koca bir dünya içinde yalnızım, Nazif! En yakın arkadaşlarımın arasında, sokağa çıplak çıkmış bir adam duygusuyla titriyorum; herkesin vicdanı kapalı, örtülü; yalnız ben çıplak!  Umutsuzluğumun derecesini düşünemezsin; kardeşim, kendimi taşlara çarpacağım geliyor. Fakat hani benim yurtsever kanımla kirlenecek bir temiz taş!”

Cevap Ver