Öğretici Metinler- Mülakat

11. sınıf dil ve anlatım dersi konularından olan öğretici metinlerle ilgili ders notlarını ve konu özetlerini cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Öğretici metin türlerinden olan mülakat hakkında hazırladığımız ders notu sayesinde mülakatın özelliklerini, mülakatın diğer metin türleriyle karşılaştırılmasını, mülakat yazarlarıve mülakatın tarihsel gelişimini öğrenmiş olacaksınız.

Öğretici Metinler- Mülakat

Uzmanlık alanlarında tanınmış kişilerle yaşamları, çalışmaları, yapıtlarıyla ilgili ya da istenilen herhangi bir konuda, sorulu cevaplı olarak yapılan karşılıklı konuşmaların yazıya geçirilmesiyle oluşturulan yazılardır. Bu yazılarda görüşülen kimsenin adı, ne işle uğraştığı, hangi amaç için kendisiyle konuşulduğu, buluşma yeri; sorular ve cevaplar; mülakat yapılan kimsenin o konu üzerindeki temel görüşü belirtilir.cemalaksoy.org

 

Necati Cumalı ile Mülakat

Bize çocukluğunuzdan bahseder misiniz?

Ahh! Kaç seneyi anlatmam lazım. Çocukluğum uzun, 75 yıl önceki yıl. Sabaha kadar anlat bitmez. Benim doğumum Florina. Ben 13 Ocak 1921’de Florina’da doğdum. Cennet gibi bir yer.

Nasıl bir öğrenciydiniz?

Çok çalışkandım. Ders çalışmama gerek yoktu. Hiç evde kitap açtığımı kimse hatırlamaz.

Edebiyatla ne zaman tanıştınız?

Edebiyat doğuşumda var benim. Daha ben edebiyatçı olmadan benim edebiyatçı olacağımı, ben beş yaşındayken söylerlerdi.

Cevap Ver