Öğretici Metinler- Otobiyografi

11. sınıf dil ve anlatım dersi konularından olan öğretici metinlerle ilgili ders notlarını ve konu özetlerini cemalaksoy.org sitesinden takip edebilirsiniz. Öğretici metin türlerinden olan otobiyografi hakkında hazırladığımız ders notu sayesinde otobiyografinin özelliklerini, otobiyografinin diğer metin türleriyle karşılaştırılmasını, otobiyografi yazarlarıve otobiyografinin tarihsel gelişimini öğrenmiş olacaksınız.

Öğretici Metinler- Otobiyografi (Özyaşam Öyküsü)

Kişilerin kendi hayatlarını anlattığı yazılardır. Biyografiden ayrılan yönü, kişinin hayatını başkasının değil, kendisinin anlatmasıdır.cemalaksoy.org

Zeki Müren

1931 yılının 6 Aralık Cuma sabahı ezanlar okunurken Bursa’da, Hisar semtinde Ortapazar Caddesdi’ndeki 30 numaralı, iki katlı ahşap evde doğdum. Babam kereste tüccarı Kaya Müren, annem Hayriyye Müren’dir. Başka kardeşim yok, tekim. İlkokul 1. Sınıfa başladığımda çelimsiz, zayıf, kırpma saçları böyle platine kesilmiş, Tophane yokuşundan uçarcasına kendini bırakan bir çocuktum. Çünkü hemen o yokuşun sonunda ilkokulumuz vardı. İlkokulu, Bursa Osmangazi İlkokulu’nda bitirdim. Tophane Okulu, sonra da Alkıncı İlkokulu oldu. Efendim, okulumuz bir çıkmak sokağın sonundaydı ama çıkmaz sokağın başında Osmangazi Hazretleri’nin ve de Orhangazi Hazretleri’nin türbeleri yan yana yer almıştı. Arasından bir yolla Tophane bahçesine girilirdi. Şu meşhur kuleli, içinde uzun bir kule olan, halka açık bir bahçeydi o zaman da şimdi de herhalde öyledir. Ortaokulu yine Bursa’da, Tahtakale’de tamamladım. Sesimin güzelliğini ilkokuldaki öğretmenim keşfetti ve okul müsamerelerinde bana başrolü vermeye başladılar. İlk rolüm bir çoban rolüydü. Etrafımda kızlar dönüyordu ve kepenek giymiş olarak aralarında şarkı söylüyordum.

Cevap Ver