Olay Hikayesi İle Durum Hikayesinin Karşılaştırılması

Olay Hikayesi İle Durum Hikayesinin Karşılaştırılması

9.sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi 2. ünite konusu olan hikayenin türleri vardır. Bu hikaye türlerinin kendine ait özellikleri vardır. Olay hikayesi olarak bildiğimiz Mauppassant Tarzı Hikaye ile durum hikayesi olarak bildiğimiz Çehov Tarzı Hikaye'nin birbirine benzer ve birbirinden farklı yönleri vardır.

Olay Hikayesi ile Durum Hikayesi Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar

Durum Hikayesi Olay Hikayesi
Yazarın belli bir plan yapma zorunluluğu yoktur. serim-düğüm-çözüm bölümleri olay hikayesinden farklıdır. belli bir planı vardır. serim-düğüm-çözüm bölümlerinden oluşur.
Hikayede asıl olan olay değildir. Kişisel ve sosyal yorumlar, duygu ve hayaller ön plandadır. Olay ağırlıklıdır. Bir olay; kişi, yer, zaman ögelerine dikkat edilerek okuyucuya tüm çıplaklığıyla aktarılır.
Merak ögesi önemsenmez. Olay hikayelerinde önemli ve öncelikli olan merak ögesidir. 
Durum hikayelerinde belirli bir düşünceyi verme amacı güdülmez. Yazar, kendi kişiliğini gizler. Olay hikayelerinde genel olarak bir düşünce veya görüş doğrudan değil de bir olay aracılığı ile okura aktarılır.
Hikaye kahramanları tam olarak tanıtılmaz. Kahramanlar, hikaye türünün el verdiği ölçüde tanıtılır.
Hikaye sona erdiğinde bir bitmişlik duygusu uyandırır. Çünkü kişiler tam olarak tanıtılmamış, olaylara da kesinlik hakim olmamıştır. Okuyucu hikayeyi kendi hayal gücüne bağlı olarak yorumlayabilir ve tamamlar.

Hikaye bittiğinde her şey çözümlenmiş ve bir sonuca ulaşmıştır. Okuyucunun merak duygusu bütünüyle ortadan kalkmıştır. Bu nedenle de sonuçla ilgili yorumda bulunmaz, farklı bitiş şekilleri hayal etmez.

Gerçek ya da düş ürünü bir olayı kısa olarak anlatır. Anlatımı özlü ve yoğundur. Karakter sayısı az olup karakterler belirli yönleriyle daha yüzeysel tanıtılır. Olmuş ya da olabilir bir olay anlatılır. Okurda gerçeklik duygusu yaratmaya dikkat edilir. Kişi sayısı daha çoktur ve durum hikayelerine göre daha ayrıntılı tanıtılır. Daha uzun oylumludur.
Genelde insan yaşamından kısa kesitler sunar.Olayları ve kişileri belirsiz ve tek yönlü ele alır. Daha uzun bir zaman dilimi içinde bir olay ve bununla ilgili kişi ve kişileri belirli bir çevreye bağlayarak serim-düğüm-çözüm planı içinde anlatır.
Yalın bir dil, yoğun ve etkili bir anlatımı kullanır. Yalın bir dil, daha uzun ve ayrıntılı bir anlatımı vardır.

 

Cevap Ver