Paragraf Bilgisi Test Soruları ve Cevapları

Paragraf Bilgisi Test Soruları ve Cevapları

Paragraf bilgisi test soruları ve bu testlerin cevap anahtarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız paragraf bilgisi test sorularını sayfanın altında indir resmine tıklayarak word belgesi olaral bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz. Düzenli bir şekilde hazırlanan test sorularımızı yazıcıdan direkt çıkararak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

1) Sabah serinliğinin tatlı sarhoşluğunda kadınlar,ellerinde kovalarıyla, sulama kanallarında gürül gürül akan suyun ve cıvıldayan kuşların söylediği şarkıların eşliğinde, dut bahçelerine doğru yola koyulurlar.Dut bahçelerine ulaştıklarında ağaçların altına örtüler yayıp, içlerinde en güçlüsünün dut ağaçlarını silkelemesini beklerler.Dallarından kopan dutlar, kar taneleri gibi teker  teker  yere düşer.Bunlardan bazıları olgunlaşmış, bazıları kurumaya yüz tutmuştur.Köylü kadınlar, tıpkı karıncalar gibi akşama kadar dinlenmeksizin çalışırlar.

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

 1. Söylenenleri örneklerle zenginleştirme
 2. Gözlem gücünden yararlanma
 3. Söz sanatlarına başvurma
 4. İşitsel öğelerden yararlanma
 5. Yinelemelere yer verme

 

2) Doğa fotoğrafçılarıyla beraber mayıs ayında Kenya’ya Massai Mara’nın düzlüklerine büyük kedileri –aslan,leopar,çita- görüntülemeye çıktık. Bizi ilk olarak siyah siyah benekleri ve boncuk boncuk gözleriyle leopar yavruları, pamuk topu yavru aslanlar karşıladı. Yağmurların yeşerttiği göz alabildiğine uzanan uçsuz bucaksız düzlükler…  Güneşin ısıttığı cömert topraklarda çitalar çalıların dibinde şekerleme yapıyor. Bu masal dünyasını birkaç gün boyunca doyasıya gezdik.

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine yer verilmemiştir?

 1. İkilemeye
 2. Benzetmeye
 3. Kişileştirmeye
 4. Alıntı yapmaya
 5. Bitirilmemiş cümleye

 

3) Karşımızda Burhaniye’nin arkasında dinlenen Madra Dağları şekilsiz bir yığından ibarettir. Güneşin altında pırıl pırıl parlayan deniz, ta uzaklarda açıklı koyulu gölgelere bürünen Midilli Adası’na kadar uzanıyor, bunun sağ yanından geçerek, ufukta sisler içinde gökle birleşiyordu. Kazdağı’nın körfeze kadar yaklaşan eteklerini sayılamayacak kadar çok, her biri başka renk, başka biçimde irili ufaklı dağlar ve tepeler çeviriyordu.

Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisi yanlıştır?

 1. Bir varlığa insana özgü bir nitelik aktarılmıştır.
 2. Mecaz anlamlarıyla kullanılan sözcükler vardır.
 3. Olaylar, oluş sırasına göre anlatılmıştır.
 4. Yinelemelere başvurulmuştur.
 5. Betimleyici öğelere yer verilmiştir.

 

4) Mustafa Kemal, emrindeki 57. Alayı derhal Kocaçimen Tepesi’ne sürer. Alayın başında kendisi de vardır. Düşman çıkartma noktasına en yakın müfreze ise dağılmıştır. Derhal süngü taktırır. Hücum emrini verir. Sabah saat 10’da Çanakkale’de artık süngüler konuşmaya başlamıştır. Mustafa Kemal,  Conkbayırı’ndan harekatı idareye başlar. Bu harekatı anlatan yapıtlardan onun sözleri şu şekilde aktarılır: “ Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum; biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde, yerimizi başka kuvvetler ve başka kumandanlar alabilir!”

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

 1. Alıntıya yer verme.
 2. Destansı öğelerden yararlanma.
 3. Devrik cümlelerde tekdüzeliği kırma.
 4. Öyküleyici anlatımdan yararlanma.
 5. Üçüncü kişi anlatımla oluşturulma

 

5) Artık geride bıraktım şehrin o gürültülü ortamını. Şimdi, o sessiz köyümün bir söğüt ağacının altına uzanmışım. Sadece derenin şırıltısı ve kuşların cıvıltısı… Bir de elimdeki kitaplar… Karşındaki tepeler, yeşil şallarını atmış başına. Güneşin altında pırıl pırıl parlıyor yapraklar.

Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 1. Betimleyici öğelere yer verilmiştir.
 2. Farklı duygulardan yararlanılmıştır.
 3. Bitirilmemiş cümlelere yer verilmiştir.
 4. Kişileştirme yapılmıştır.
 5. Tanımlamaya yer verilmiştir.

 

6) Cam, bir malzeme olarak sihrini, varlığının benzersiz biçiminde taşır. Maddenin halleri içinde zarafetle dans eder. Ve onun sırrını çözmeyi başaran cam ustalarının elinde adeta bir sanat eserine dönüşür. Cam sanatsal ifade için mükemmel bir malzemedir. Ancak camla sanatsal çalışmalar yapabilmek ve bu konuda deneyim kazanabilmek için kişinin belirli bir estetik duyarlılığa sahip olması, özveri ile çalışması ve kendini bu konuya adamasına bağlıdır. Cam obje üretimi için gerekli becerinin geliştirebileceği üretken bir eğitim ortamı da en az bu unsurlar kadar önemlidir.

Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

 1. Açıklayıcı bir yol izlemiştir.
 2. Kimi sözcükler mecaz anlamıyla kullanılmıştır.
 3. Tanık göstermeye başvurulmuştur.
 4. Kişileştirme yapılmıştır.
 5. Kurallı cümlelere yer verilmiştir.

 

7) Safranbolu Yörük köyünde, Sipahioğlu Konağı’nın duvarları masif ahşap dolaplar ve kök boya ile yapılmış kalem işleriyle bezeli. Konak, 1999 yılından beri köye gelen ziyaretçilerin de gezebildiği bir müze ev. Alaturka kiremitleri geniş saçaklı çatıları, ahşap korkuluklu, bol ışık alan göz göz pencereleri, geleneksel Türk yerleşim biçimi özelliklerinden.

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?

 1. Açıklama                 
 2. Öyküleme
 3. Tanımlama
 4. Tartışma
 5. Tanık gösterme

 

8) Sivas’ta kaplıcalara doğru yola çıkıyoruz ve Balıklı Kaplıca ilk istikametimiz. Yolda hafif hafif kar atıştırmaya başlıyor. Kaplıcaya geldiğimizde kimselerin olmadığını görüyoruz. Çünkü sezon daha açılmamış, turistler nisan ayından sonra geliyormuş. Biz yine de kaplıcaya gidiyoruz. Önce gıdıklanıyoruz, minicik balıklar akın akın gelip üstüne üşüşüyor, küçük dokunuşlarla içimiz bir hoş oluyor. Şunu söylemeliyim ki bu balıklar adeta birer doktor. Çok fazla duramıyoruz ve Divriği’yi görmeden olmaz diyerek yola koyuluyoruz. Yol boyunca yaklaşık iki saat kadar dar geçitlerden, engebelerden geçtikten sonra Divriği’ye ulaşıyoruz.

Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 1. Öznel yargılara yer verilmiştir.
 2. Yinelemelere yer verilmiştir.
 3. Haber kipleriyle çekimlenmiş cümleler vardır.
 4. Bitirilmemiş cümleler kullanılmıştır.
 5. Benzetmeye yer verilmiştir.

İNDİR

Cevap Ver