Paşa Yayıncılık 12 Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 43 Cevapları

Paşa Yayıncılık 12 Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 43 Cevapları

2. Etkinlik

Okuduğumuz hikayede ele alınan gerçeklik masal ve öykü arasında bir niteliğe sahiptir. Öyküde aşk teması Anadolu insanının bakış açısı ve duygusal yaklaşımı ile ele alınmıştır. Aynı özellikler Kerem ile Aslı hikayesinde de mevcuttur.

1)

a)Anlatıcı: Üçüncü kişi (halk ozanı veya aşık)

Olay: Arzu ile Kamber’in aşk öyküsü

Kişi: Kamber, Behram Ağa, Arzu, Arzu’nun babası, Arzu’nun annesi, Arzu’nun amcası, yaşlı kadın, Arzu ile Kamber’in sırdaşları

Mekan: Olayın başında Güneydoğu yöresi, Behram Ağa ailesinin katledilmesinden sonraki bölümlerde ise Suriye toprakları mekan olarak seçilmiştir.

Zaman: Zaman unsuru belirtilmemiştir. Ancak olay içinde “gel zaman git zaman, ağlaya güle, uyuya büyüye” gibi ifadelerle zamanın geçtiği vurgulanmıştır.

b-c)Ailesi öldürülen Kamber Suriye dolaylarında bir evlat tarafından evlat edinilir ve ailenin tek kızı olan Arzu ile çocukluk yıllarını geçirir. Kardeş olmadıklarını yıllar sonra öğrenen Arzu ile Kamber arasında güçlü bir aşk başlar ve bu iki aşık zorlu bir süreç yaşadıktan sonra birbirine kavuşur.

Ç-d)Kamber ile Arzu’nun karşılaşmaları olaydaki iletinin temelidir. Hikayede aşk ile kardeşlik duygusu sürekli çatışma halindedir.

Paşa Yayınları 12 Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44 İçin Tıklayınız.

Cevap Ver