Rasim Özdenören Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Rasim Özdenören Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Cumhuriyet Dönemi yazarlarından olan Rasim Özdenören, bireyin iç dünyasını ele alan eserler kaleme almıştır. Rasim Özdenören'in hayatı, Rasim Özdenören kimdir, Rasim Özdenören edebi kişiliği, Rasim Özdenören hikayeleri gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. 

  • Türk edebiyatında ayrıntı avcısı dedirtecek bir özellik ve güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın evrensel yanlarını öne çıkararak öykülerini yazmıştır. Kimi öykülerinde aile içi çatışmalara, çözülme ve dağılmalara yol açan etkenleri, onların dokusuna sindirerek anlatmıştır. 
  • O, yerli olmak nedir, bu nasıl gerçekleştirilir, sorularının cevabını öyküleriyle vermiştir.
  • Hikayelerinin kahramanları, çevremizde rahatlıkla görebileceğimiz, dokunabileceğimiz kişilerdir. 
  • İslami kimliği ile tanınan bir sanatçı olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı öykünün akışını ve yapısını bozmadan anlatmayı bilmiştir. Dili ustaca kullanmış, yer yer adeta şiir yazmıştır.

Rasim Özdenören Eserleri

Hikaye: Çok Sesli Bir Ölüm, Gül Yetiştiren Adam, Çözülme, Hastalar ve Işıklar, Yer Düzeninin Sefaleti, Ruhun Malzemeleri, Ben ve Hayat ve Ölüm, Yeniden İnanmak, Denize Açılan Kapı, Acemi Yolcu, İpin Ucu, Çapraz İlişkiler, Kent İlişkileri, Kuyu, Yüzler, Düşünsel Duruş, Toz, Aşkın Diyalektiği, Hışırtı, İki Dünya, İmkansız Öyükler

Deneme: Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Müslümanca Yaşamak, Yaşadığımız Günler, Kafa Karıştıran Kelimeler, Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı, Çarpılmışlar, Red Yazıları

Cevap Ver