Sodom ve Gomore Romanı Özeti, Konusu, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu, Tahlili

Sodom ve Gomore Romanı Özeti, Konusu, Olay Örgüsü, Şahıs Kadrosu, Tahlili

Türk edebiyatının en başarılı roman yazarlarından olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun başarılı romanlarından olan Sodom ve Gomore adlı romanıyla ilgili Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy'un hazırladığı roman değerlendirme yazısını aşağıda bulabilirsiniz. cemalaksoy.org

Sodom ve Gomore Romanı Konusu

İstanbul'un işgali ve İstanbul halkının işgale karşı gösterdiği tepkileri anlatmaktadır.

Sodom ve Gomore Romanı Ana Fikri

İnsanlar zorda kaldıklarında çok farklı şekillere bürünebilir hatta en yakın olduğu kişilere bile yanlış yapabilir.

Sodom ve Gomore Romanı Kısa Özeti

Birinci Dünya Savaşı henüz sona ermiştir.Osmanlı İmparatorluğu da bu felaketten payını almış ve ülkenin heryeri kargaşa içindedir. 1921’lerin İstanbul’u, İngilizler şehri işgal etmiş ve saray buna sessiz kalmıştır. İstanbul, Anadolu’ dan kopuk ayrı bir dünya gibidir, tıpkı Sodom ve Gomore gibi.Tanrının lanetlediği şehirlerden ikisidir. İstanbul kızları İngiliz subaylarıyla beraber olmaktan gayet mutludurlar. Leyla’da bunlardan biridir.Bu nazik kızlarımız Kuvayi Milliyetçileri yabani dağ insanı olarak görmekte,hatta tiksinmektedirler.Leyla’ ya aşık olan Necdet ise bağımsızlıktan umudunu kesmiş, olaylara sadece seyirci kalmıştır.Sevdiği kızın işgalci subaylarla olan yakınlığını görür fakat görmezden gelir,hatta o da bu subayların çevresinde oluşan yüksek sosyeteye katılır.Oysa Necdet’in arkadaşı Cemil bir şeyler yapmak gerektiğini düşünür ve Kuvayi Milliyecilere katılır ve sonunda şehit olur.Fakat o değeri bilinmez insanlardandır, vatan o ve onun gibilerinin kanlarıyla hayat bulmuştur.Vatanın ayakları aslında bağımsızlık savaşında ayaklarını yitiren gazilerimizindir.Onlar her bir uzuvunu kaybederken vatan yeniden el ayak sahibi olmuştur.

sodom ve gomore
sodom ve gomore, sodom ve gomore özet, yakup kadri sodoım ve gomore, sodom ve gomore konusu

İstanbul’un bu şaşalı hayatı çok kısa sürer.Ezilmiş Anadolu insanının özlediği gün gelir.Bir gece Kuvayi Milliyeciler karanlığın içine akın eden ışık hizmeleri gibi akın ederler şehre.Leyla,o eski hayatlarının mahvettiği için bu büyük savaşçıları nefretle karşılar.Necdet ise artık bu İngilizler tarafından kullanılmış vatanperverlik duygusundan yoksun kızdan soğumuşturLeyla dudaklarını Necdet’in dudaklarına uzatır.Necdet onu kucaklar ve bir köşeye bırakır. Dudaklarında bir kimyevi maddenin “rujun” yavan tadıyla bağımsız İstanbul’a katılır.

Sodom ve Gomore Romanı Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Yapı Yönünden Değerlendirilmesi

Şahıs Kadrosu:

Necdet: Kendine güveni olmayan birisi ve küçük kırılganlıkları ve vazgeçemediği rahatlığı onu yurt savunması gibi bir şereften yoksun bırakıyor.

Leyla: Bakımlı ,ince yapılı ,dikkati çeken güzel bir İstanbul kızıdır. Fakat ailesi gibi vatan duygularından yoksun, sosyeteyi seven, hovarda bir kızdır. Hayatı yalancı bir cennetten farksız yaşamak isteyen bir kişi.

Cemil: Vatansever  biri, vatanının köle oluşuna katlanamayacak derecede onurlu, güçlü, iri yapılı bir Türktür. 

Sodom ve Gomore romanı 311 sayfadan oluşmaktadır. İşgal altındaki İstanbul'un içler acısı halini anlatan roman Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun en başarılı romanlarından biridir. Romanda İstanbul'da yaşayan halkın olumlu ve olumsuz yönleri sergilenmiştir. Bağımsızlığın fedakar insanların verdiği mücadeleyle sürdürülebileceği fikri işlenmiştir. 

Sodom ve Gomore Romanı Yazarı Hakkında Bilgi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Cevap Ver