Tutku Yayıncılık Dil ve Anlatım 11.Sınıf Sayfa 76 Cevapları

Tutku Yayıncılık Dil ve Anlatım 11.Sınıf Sayfa 76 Cevapları

11.sınıf dil ve anlatım Tutku Yayıncılık kitap cevaplarını paylaşmaya devam ediyoruz. Dil ve anlatım ders kitabı sayfa 76 cevapları aşağıdadır. Diğer sayfa cevaplarını aşama aşama paylaşmaya devam edeceğiz.

Sayfa 76

4) En çok açıklayıcı ve betimleyici anlatım türlerine yer verilmiştir. Bunların yanı sıra öyküleyici anlatıma da rastlamaktayız.

5) İşte Paris metninde Peyami Safa Paris’i ilk gördüğünde duyduğu hayranlığı dile getirmiş, cadde ve sokakların büyüklüğüne  övgü yağdırmıştır. Paris adlı metinde ise Ahmet Mithat Efendi Paris’in çok fazla abartılacak bir özelliğinin olmadığını ifade etmektedir. İki metinde de Paris’in şehir ve yapı özellikleri anlatılmaktadır.

6) Gezi yazıları bir gözlem ve araştırma sürecinin sonucunda kaleme alındığı için bu metinlerde betimleme, açıklama, tanımlama gibi anlatım türleri önemli bir yere sahiptir.

7) Okuduğumuz metinlerde anlam ve anlatım birliğini sağlayan öğeler cümleler ve paragraflardır. Cümleler paragrafları paragraflar da metni oluşturur.

8) Gezi Yazılarının Ortak Özellikleri

Gezilip görülen bir yerle ilgili duygu, düşünce ve izlenimlerin anlatıldığı yazı türüdür.

Gezi yazılarında gerçekliğe bağlı kalınır. Bu nedenle gezi yazıları öğretici metin değeri taşır.

Açıklayıcı ve betimleyici anlatıma sıkça yer verilir. Bunlarla birlikte öyküleyici anlatım türünden de yararlanılır.

Kişinin hayatı çevresinde gelişen bir yazı türü olduğu için gezi yazılarında yazarın kişisel ifadelerine rastlamak mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki gezi yazıları çoğunlukla nesnel üslupla kaleme alınır.

Gezi yazılarında yalnızca gezilip görülen yerin doğal güzellikleri değil tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik özellikleri de anlatılır.

Gezi yazılarında dil göndergesel işlevde kullanılır.

Cevap Ver