Üç İstanbul Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

Üç İstanbul Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

Mithat Cemal Kuntay tarafından yazılan Üç İstanbul romanı ile ilgili Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy tarafından hazırlanan roman inceleme- değerlendirme yazımız aşağıdadır.cemalaksoy.org

Üç İstanbul Romanı Konusu

İşgal altındaki insanların hayatı, Batıyı yanlış taklit etme konusu ele alınmıştır.

Üç İstanbul Romanı Ana Fikri

Kendi değerlerimizden uzaklaşırsak her türlü olumsuzluğa yakalanabiliriz. Bağımsızlığımızı ancak kendimize sahip çıkarak sürdürebiliriz.

Üç İstanbul Romanı Özeti

Çürüyen yozlaşan İstanbul ve bu İstanbul’un çürümüş yozlaşmış insanları .Bu romanda yazar İstanbulu’un üç kötü dönemini okuyucuya yansıtmaktadır.Yalnız kişisel çıkar ardında koşan insanlar ,dalkavuklar,jurnalcalcılar,ikiyüzlüler,birbirlerinin kuyusunu kuyusunu kazanlar gibi kişilerden söz eder.Bu roman kısaca Osmanlının yıkılış romanıda denebilir.

üç istanbul

 Adnan sınıf değiştirmek isteyen tipik bir Osmanlı-Türk aydınıdır. (cemalaksoy.org)93 harbi sebebiyle,sekiz yasındayken İstanbul’a göçen Adnan bir konak sahibidir.Refahına kavusup particiliğin tatlı  yanlarına kandıktan sonra  nihayet taparcasına sevdiği Belkis ile evlenir.Belkis yozlaşan bir tabakanın tipik bir örneğidir    

 Adnan’la Belkis kişilikleri ilişkileri olaylar karşısındaki davranışları “sınıf değiştirmek isteyen bir aydınla, çöken bir zümrenim kadını” nın tipik kişilikleri ilişkileri, davranışlarıdır.

 Üç İstanbul romanı üç ayrı dönemin toplum gercekliğimi yansıtması,Adnan’la Belkis gibi unutmuaz kahraman yaratması bakımından Mithat Cemal’in bu romanı bu gün ilgiyle okunmaktadır.

Üç İstanbul Romanı Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Yapı Yönünden Değerlendirilmesi

Hicbir romanımızda Üç İstanbul’da olduğu kadar bol troman kişisi yoktur.Adnan’la Belkis’in cevresinde gelişip genişleyen olaylat romanda irili ufaklı  kırk kadar insanla anlatılmıştır.

Adnan,sonuna kadar,Belkis’e aşık ve hayran,Belkis karşısında eziktir.

Üç İstanbul romanı 710 sayfadan ibarettir. Milli Mücadele Dönemi yıllarını anlatan roman, o dönem toplumunun karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Üç ayrı dönemin anlatıldığı romanda yazarın gözlemciliği dikkat çekmektedir.

Üç İstanbul Romanı Yazarı Hakkında Bilgi

Mithat Cemal Kuntay Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Cevap Ver