Yaprak Dökümü Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

Yaprak Dökümü Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserlerinden biri olan Yaprak Dökümü romanı hakkında Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy'un hazırladığı roman inceleme yazısını aşağıda bulabilirsiniz. cemalaksoy.org

Yaprak Dökümü Romanı Konusu: 

Bir ailenin ağaçtan dökülen yapraklar misali çöküşünü anlatmaktadır. Toplumun içinde bulunduğu durum, toplumun aile yaşamına etkisi anlatılmaktadır. 

Yaprak Dökümü Romanı Ana Fikri:

İnsan ailesinin kıymetini bilmeli, yaşantısıyla ailesine destek vermelidir. Ailesini ve kendisini zora sokacak eylemlerden uzak durmalıdır.

yaprak dökümü

Yaprak Dökümü Romanı Kısa Özeti:

Ali Rıza Bey, namuslu bir memurdur. İşinden çıkarılmıştır. Fikret, Necla, Leyla adında üç kızı; Şevket adında bir oğlu vardır. Şevket bir bankada memurdur. Evin bütün yükü onun üzerindedir. Üstelik bir de Ferhunde adlı bir daktilocu kızla evlenmiştir. Leyla, Necla ve Ferhunde modern hayat  ve eğlence düşkünüdürler. Haftada iki gece evde toplantı yapılmaktadır. Şevket bütün bu masrafları karşılamak zorundadır. Evin gidişini beğenmeyen Fikret, Adapazarı’ında yaşlı ve birkaç çocuklu dul bir adamla evlenir; böylece, ağacın yapraklarından biri düşer. Şevket, bankadan aldığı paraları ödeyemeyerek bir buçuk yıl hapse mahkum olur; böylece ağacın ikinci yaprağı da düşer. Şevket hapiste iken karısı kaçar; ağacın bir yaprağı da düşmüş olur. Necla, kendini zengin gösteren bir Suriyeli ile evlenir; Suriye’ye gidince eşinin birkaç hanımının olduğunu görür, böylelikle ağacın dördüncü yaprağı da düşer.( cemalaksoy.org) Leyla, kötü yola sapar; Ali Rıza Bey, kızını evden kovar; son yaprak da böylece düşer. Leyla bi avukatla yaşar. Annesi de onunla birlikte oturmaktadır. Ali Rıza Bey’e hafif bir inme iner. Hastaneye yatar. Leyla, bir gün Ali Rıza Bey’i hastaneden alır, kendi oturduğu lüks apartmana götürür. Ali Rıza Bey artık Leyla’nın yanında yaşamaktadır, sıkıldığı zaman onu araba ile gezmeye çıkarmaktadırlar. Yalnız ara sıra, eski kahve arkadaşları ile göz göze gelmesi onu üzmektedir.

Yaprak Dökümü Romanı Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Genel Değerlendirmesi:

Şahıs Kadrosu(Kahramanlar):

Kişiler; Ali Rıza Bey, Fikret, Leyla ,Nejla, Fikret, Ferhunde

Zaman; Osmanlı'nın son dönemleri, Cumhuriyet'in ilk yılları

Mekan: Trabzon, Bağlarbaşı

Olay Örgüsü:

Ali Rıza Bey ile dört çocuğunun mutlu bir şekilde yaşaması

Ali Rıza Bey’in işten çıkarılması

Şevket’in işten çıkarılması

Diğer çocukların yaşadıkları olumsuzluklar

Ail Rıza Bey’in stresten, sıkıntıdan zor günler geçirmesi

Ali Rıza Bey’in kızı Leyla’nın yanında yaşamaya başlaması, geçmişi unutmaya çalışması

Yaprak Dökümü romanı 160 sayfadan oluşmaktadır. Roman, Cumhuriyetin ilanından sonra kendine Batılı olarak bakmaya çalışan Türk toplumunun, Batılı toplum ve kendi toplumu arasında yaşanan kültür farkını ortaya koymaktadır. Reşat Nuri eserini ortaya koyarken realizm (gerçekçilik) akımından etkilenmiştir. İyi bir gözlemci olan Reşat Nuri Güntekin, gerçekçi tasvirlere yer vermiştir.

Yaprak Dökümü Romanı Yazarı Hakkında Bilgi:

Reşat Nuri Güntekin Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

1 YORUM

  1. Cok begendigim bir romandir, mikro perspektifte modernlesmenin getirdigi sorunlar ele alinmistir.

    Ayni zamana farkli bir yaklasim olan “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”nü de (Tanpinar) tavsiye ederim. Hicivsel bir yaklasim olmakla beraber, dogu-bati iliskisini ele alir.

Cevap Ver