YGS-LYS Türkçe Konu Anlatımı, Ders Notları, Test Soruları

Türk Dili ve Edebiyatı Sitesi
Türk dili ve edebiyatı dersi kitap cevapları, ders notları, yazılı soruları ve test sorularını kapsar.

YGS-LYS Türkçe Konu Anlatımı, Ders Notları, Test Soruları

Her insanın hayatında hayalini kurduğu, istediği bir gelecek vardır. Ancak istediğimiz geleceğe kavuşmak hiç de kolay değildir. İnsan önüne çıkan her engeli bir imtihan bilmeli, bu imtihanı geçebilecek donanıma sahip olmalıdır. İmtihan dünyasında yaşadığımızı unutmamalı, çok çalışmalıyız.

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak bilinmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan bu sınavabir milyonun üstünde öğrenci girmektedir. Bazıları istediği bir üniversiteye giderken bazıları ise şansını dğer bir seneye ertelemektedir. YGS'yi kazanmak kolay olmadığı kadar zor da değildir. Düzenli, planlı çalışmak, bu sınavı kazanmanın ön koşuludur. 

YGS'de en önemli derslerden biridir Türkçe. YGS Türkçe sorularını yapabilmek için dil bilgisi konularına hakim olmakla birlikte okuduğunu anlama, yorumlama kabiliyetine de sahip olmalıyız. Hepimiz biliriz ki çok kitap okumak, anlama ve yorumlama kabiliyetimizi arttırmaktadır. 

YGS Türkçe konularını, ders notlarını ve konu ile ilgili test sorularını cemalaksoy.org sitesi olarak sizler için hazırladık. Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy'un hazırladığı YGS Türkçe ders notları, test sorularını sitemizden takip edebilirsiniz. 

YGS Türkçe konuları ve konulardan çıkabilecek soruların ortalama değeri aşağıdadır. İlgili konu hakkında bilgi sahibi olmak, konu anlatımı ders notlarına ulaşmak için ilgili konunun üzerine tıklamanız yeterlidir.

2016 YGS Türkçe Konuları ve Soru Sayıları:

Paragrafta Yardımcı Düşünce– 8

Paragrafta Ana Düşünce– 5

Paragrafta Yapı — 3

Paragrafta Anlatım Teknikleri — 4

Sözcükte ve Söz Öbeğinde Anlam — 3

Cümlede Anlam ve Cümle Yorumu –6

Anlatım Bozuklukları– 1

Noktalama İşaretleri — 1

Ses Bilgisi — 1

Yazım Kuralları– 2

Karma Dil Bilgisi Konuları–6

YGS Türkçe konuları ile ilgili rahatlıkla çözebileceğiniz, cevap anahtarlı test sorularını cemalaksoy.org sitesinde bulabilirsiniz. Her konuyla ilgili hazırladığımız test sorularına ilgili konunun üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. YGS Türkçe test soruları çözmek için aşağıdaki konuların üzerine tıklayınız.

2016 YGS Türkçe ( ÖSYM) Test Soruları ve Cevapları:

Sözcükte ve Söz Öbeğinde Anlam

Cümlede Anlam

Paragrafta Yardımcı Düşünce

Paragrafta Ana Düşünce

Paragrafta Yapı

Paragrafta Anlatım Teknikleri

Ses Bilgisi

Noktalama İşaretleri

Yazım (İmla) Kuralları

Anlatım Bozuklukları

İsim, Sıfat, Zamir, Zarf,  Fiil, Fiilimsi, Edat, Bağlaç, Ünlem, Ek- Eylem, Tamlamalar, Sözcükte Yapı

Cevap Ver